Renowacja mebli - od czego zacząć jeśli nie od krzesła?

Renowacja mebli – od czego zacząć jeśli nie od krzesła?

Marzy Ci się przygoda z renowacją starych mebli i myślisz od czego by tu zacząć? Podpowiadamy: wybór krzesła na początek bywa zbyt ambitny. Paradoksalnie, okazuje się być to zadanie wymagające dużej dawki cierpliwości, precyzji i doświadczenia. 

Z tym, że renowacja krzesła może okazać się dużym wyzwaniem, spotykamy się często podczas Warsztatów Odnawiania Mebli. To właśnie pytania uczestników, pojawiające się po kilku godzinach pracy, typu: „Marzyła mi się renowacja mebli – od czego zacząć jeśli nie od krzesła?”, skłoniły nas do zwrócenia uwagi na kilka ważnych kwestii, które mogą umknąć początkującym amatorom. 

Dlaczego krzesła mogą powodować frustrację?

  • Złożona konstrukcja: Wydawałoby się, że krzesła posiadają prostą konstrukcję. Nie jest tak do końca, albowiem składają się z licznych elementów, które (o ile jest sens) najlepiej byłoby zdemontować/rozkręcić lub rozłożyć na czynniki pierwsze, a następnie i ponownie zamontować/skręcić lub skleić. 

  • Rozłożone i co dalej: To częste wyzwanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z odnawianiem mebli. O ile skręcanie krzeseł giętych wydaje się być bułką z masłem, o tyle operacja klejenia krzesła, może wymagać większej ilości sprzętu niż standardowo posiadamy w domowym warsztacie (jak mawiał klasyk: ścisków stolarskich nigdy za dużo!). 
    Generalna zasada: jeśli krzesło jest stabilne, nie rozbieraj na części!

  • Trudno dostępne zakamarki: O tym, że krzesła posiadają liczne zakamarki i trudno dostępne obszary, przekonujemy się najczęściej podczas renowacji. 
    Odnawianie miejsc wzdłuż stelażu i pod siedziskiem, może być utrudnione, a brak odpowiednich narzędzi (mikroszlifierki) lub doświadczenia (pomocne będą: preparat do usuwania powłok + czyszczenie ręczne papierem ściernym) może prowadzić do niezadowalających rezultatów. 

  • Ludwiki i patyczaki: W przypadku krzeseł z bogatą dekoracją, taką jak rzeźbienia czy frezy, trudno dostępne zakamarki tych ozdobnych elementów mogą stanowić wyzwanie podczas renowacji. Wymaga to precyzyjnych umiejętności i szlifowania cierpliwości!

  • Krzesła fornirowane: Osobom początkującym trudno jest rozpoznać czy dany mebel jest fornirowany czy nie. Szczególnie w przypadku krzeseł barwionych na ciemno, dopiero po ściągnięciu pierwotnej warstwy jesteśmy w stanie ocenić z czym mamy do czynienia. Dlatego też, warto rozpocząć od delikatnego usuwania powłoki (chemią lub cykliną). 
    Na dodatek, częstym problemem są spore ubytki forniru, które najlepiej uzupełnić nowymi wstawkami forniru (małe ubytki można zamaskować woskiem twardym). 
  • PRL-owskie klasyki: Pokryte sporą dawką lakieru chemoutwardzalnego, to kolejne wyzwanie. Jeśli marzy Ci się surowe drewno, wiedz że proces ten może być trudny i czasochłonny. W dodatku efekt końcowy może być dość mocno rozczarowujący (przebarwienia z dawnych bejc, bywają ciężkie do usunięcia). 

     

  • Częste uszkodzenia strukturalne: Wiekowe krzesła potrafią zaskoczyć ukrytymi uszkodzeniami strukturalnymi. Naprawa takich problemów, jak złamane nogi czy pęknięte siedzisko, wymaga już zaawansowanej wiedzy i umiejętności stolarskich.
  • Tapicerowane siedziska i oparcia: Meble z tapicerką to kolejne wyzwanie, z uwagi na konieczność  usunięcia starej tapicerki, odpowiedniego przygotowywania podłoża oraz precyzyjnego nałożenia nowej tkaniny. Wymaga to również kilku specjalistycznych sprzętów i podstawowej wiedzy z zakresu tapicerowania (lub chociażby „obijania” 😉 ). Jeżeli zależy nam na przyzwoitym wyglądzie mebla to w początkach swojej przygody z odnawianiem warto skorzystać z usług lokalnego tapicera.

Renowacja mebli – od czego zacząć jeśli nie od krzesła?

Zacznij od prostszych projektów, takich jak:

1. Stolik kawowy: Małe stoliki kawowe są idealnym punktem startowym. Proste formy i mniejsza ilość detali ułatwiają proces odnawiania.

2. Półki ścienne: Drewniane półki to świetny sposób na zaczęcie przygody z renowacją. Możesz eksperymentować z różnymi kolorami farb i technikami malowania.

3. Komoda lub konsola: Meble z większą powierzchnią, ale prostą konstrukcją, pozwalają na naukę renowacji bez skomplikowanych problemów.

Warsztaty Odnawiania Mebli

Warsztaty Odnawiania Mebli

Weekendowe warsztaty Drugie Życie Mebli to dwa dni praktycznej wiedzy! Wychodzisz z gotowym meblem, a dodatkowo otrzymujesz garść przydatnej wiedzy. Zgłoś się już dziś!

Dlaczego warto zacząć od prostszych projektów?

  1. Zdobądź doświadczenie: Proste projekty umożliwią ci nabycie doświadczenia i pewności siebie przed podjęciem się bardziej wymagających wyzwań.

  2. Zminimalizuj frustrację: Unikniesz frustracji związaną z trudnościami napotkanymi przy odnawianiu skomplikowanych krzeseł.

  3. Rozwijaj umiejętności: Zaczynając od prostszych mebli, stopniowo będziesz rozwijać swoje umiejętności, co ułatwi prace przy bardziej zaawansowanych projektach.

Renowacja mebli to fascynujące hobby, dlatego proponujemy zacząć przygodę od czegoś, co przyniesie ci satysfakcję, a jednocześnie nie przytłoczy zbyt skomplikowanymi szczegółami. Pamiętaj, że każdy projekt to nauka, a z czasem staniesz się prawdziwym ekspertem w odnawianiu mebli!

Zielone krzesła z PRL-u (komplet 4 szt)

Szukasz mebli do domu?

Sprawdź w sklepie dostępne od ręki perełki meblowe po metamorfozie.

Renowacja przedwojennej toaletki jako przykład ponadczasowej klasyki

Chcesz zlecić odnawianie mebli?

Zapytaj o bezpłatną wycenę.

Shopping Cart
Zapisz się na powiadomienie Zostaw swój adres e-mail i otrzymaj powiadomienie gdy produkt będzie dostępny w sprzedaży.
Scroll to Top